Sohbet Etmek İçin Yapılan İlk Hareket

13 Kasım 2020 0 Yazar: uzmanpanel

             Bir araya gelen insanlar ilk önce selam vererek başlarlar. Zamanla muhabbet  etmeye başlarlar. Yapılan hareketler jest, mimik çok önemlidir. Söylenilen bir sözün %50 sini etkiler. Bu sohbetlerde dikkat edilen faktörlerin en önemlisi kişiler arasında ki yakınlık derecesidir. Yeni tanıştığın biriyle bol kahkahalı sohbetler imkânsızdır. Kendini tanıtmakla sohbete başlanabilir. Konuşma esnasında karşıdaki insanla göz teması çok önemlidir. Sohbetin iki taraf içinde akıcı olması için dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir. Kullanılan sözlerin açık ve net olması gerekir yanlış anlaşılmalara ihtimal verilmemelidir. Akıcı konuşulmalı sohbetlerin yapıldığı kitlenin dikkati dağılmamalıdır. Konuşulan konular tekrar konuşulduğu zaman can sıkıntısı yaratacak durumlar olabilir.

            Günümüzün en büyük sorunlarından olan telefon alışkanlığı aileler, arkadaşlar arasındaki muhabbetleri yok etmiş durumdadır. Bu konuda herkesin bilinçlendirilmesi şarttır. Hal hatır sormak yerine artık sohbetler telefonlarla oluyor. Küçük çocuklar daha konuşmayı öğrenmeden telefonları, bilgisayarları, tabletleri kullanmayı öğreniyorlar. Oldukça zararlı ve doğru olmayan hareketlerdir. Muhabbet sırasında ele alınan telefon karşıdakine yapılan saygısızca hareketlerdendir. Konuşan insan sessiz bir şekilde dinlenmeli dedikleri bazı yapılan hareketlerle onaylanmalıdır. Yapılan bu sohbetler ciddi ve resmi sohbetlerde olabilir. Buralarda kullanılan kelimeler yapılan göz temasları olayın veya işin kaderini belirler. 

Yeni Tanışılan Kitle: Topum içinde veya yeni tanıştığın biriyle sohbet başladığı zaman selamla veya hal hatır sormakla başlar. Daha detaylı bir şekilde kendinizi tanıtırsınız. İlgi alanlarından, korkulardan, meslekten, medeni durumdan bahsedilir. En önemli detaylardan biri karşıdaki insanında görüşlerine, sözlerine önem vermek sabırla dinlemektir. İletişim esnasında gereksiz konuşmalar, bir konu hakkında ki anlamsız yorumlar karşıdaki insanda kötü bir izlenim bırakır. Kelimeler seçilerek konuşulmalıdır. Resmi bir konuşmada öncelikli olarak misafirlere yönelik konuşmalar yapılmalıdır. ‘Hoş geldiniz, şeref getirdiniz’ gibi sözcükler kullanılmalıdır. Daha sonra konuşmanın açıklaması yapılıp sohbet bitirilmelidir. Böyle sohbetlerde önceden hazırlanan konuşmalar olur bu da konuşmacıya oldukça destek olur. 

En Yakın Dostlarla Sohbetler: Yakınlarla yapılan sohbetlerde kendini tanıtmak gibi yeni tanıştığın kitlede ki konuşma başlangıcına gerek yoktur. Yapılan bir hareket bile çoğu zaman zaten anlaşmada yardımcı olur. Kullanılan kelimelerin azlığı veya çokluğu fazlaca dikkat çekmez zaten tek bir kelimeden denilen şeyi anlayan bir kişidir karşıda ki. Karşı karşıya gelindiğinde tabi ki yapılan öncelikli hareket selam olmalı, hal hatır sorulmalıdır. Bunlar nezaket kurallarıdır. Bilinçli her insanın yapması gereken şartlardandır. Bir de genelde gidilen misafirlikte ki televizyon sorunu vardır.

Evinize misafir geldiğinde kesinlikte televizyon kapatılmalıdır. Gelen misafir layığıyla ağırlanmalı, hoş sohbetler edilmelidir. Hal hatır sorulmalı, gönülleri hoş tutulmalıdır. Yapılan muhabbet esnasında araya farklı konular, olaylar sokulmamalı konuşan insan can kulağıyla dinlenilmelidir. Ellerin, kolların konulduğu yerlerinde anlamları vardır. Muhabbet sırasında karşıdaki insan iki kolunu bağlamışsa sıkıldığı anlamına gelir. Böyle hareketlere dikkat edilmelidir. Muhabbetin hoşça geçmesi için çaba gösterilmelidir.