Sohbeti İyi Olanların Her Zaman Kazanması

13 Kasım 2020 0 Yazar: uzmanpanel

            Sohbet etmek bireyin kendini çevresine ifade etmesinde en büyük yardımcıdır. Sadece sohbet etmek değil, sohbet ederken seçtiği konularda güncel bilgi birikimine sahip olmak da önemlidir. Hiç bilmediği bir konuda ahkâm kesen çoğu insan çevresi tarafından yadırganır. Bununla beraber bir konuda eksik bilgiye sahip olan veya hiç bir fikri olmayan bazı bireyler yeniliğe açık olması sonucuyla iletişimini doğru bir şekilde kurabilmektedir. Sohbet çok basit bir olgu gibi gözükse de bireylerin yaşamsal süreçlerinde öncü bir etkendir.

Sohbetin Kazandırdıkları

            Doğru bir sohbet bireye sandığından çok edim kazandırabilmektedir. Bunun farkında olan veya olmayan insanlar sohbetlerinin iyi olmasıyla iş hayatlarında, aile hayatlarında ve sosyal hayatlarında büyük başarılara imza atmıştır.

            Tarihin en eski sayfalarından günümüze kadar bireyler ihtiyaçlarını iletişim kurarak sağlamışlardır. Zaman içerisin sohbet konuları değişmiştir fakat hoş sohbete olan ihtiyaç devam etmiştir. Sohbet sadece belirli bir statü kazanmak amaçlı değil, insanın iletişim kurduğu çevrenin de doğru seçilmesinde fayda sağlamıştır. Sohbeti kötü olan, kendini ters ifade eden bireylerin sağlıklı bir çevresi olmayacağı gibi bu yönleriyle zarar görebileceği de açıktır. Sohbeti iyi olan insanları dinlemeyi bilen, empati kurarak iletişim sağlayan bireyler ise sohbetlerinin hoş olmasından ötürü aile, iş ve sosyal çevresinde başarı elde etmekte, saygı ve sevgi görmektedir. Psikolojik açıdan da sohbetin insan sağlığına kazanımları bulunmaktadır. Hoş sohbet eden birey, çevresiyle uyum içerisinde olmakta ve dünyaya doğru, enerjik ve pozitif bir pencereden bakabilmektedir. İnsanlar hoş sohbetin kendilerine olan bu kazanımlarını fark etmesi sonucu ise daha kararlı ve düzenli bir hayat elde edebilmektedirler.

            İş başvurusunda bulunan bir birey gittiği görüşmede kendini ifade edebilmesi aracılıyla işe kabul edilebilmektedir. Kariyerinin ilk basamağına katkı sağlayan bu özellik yaşamındaki diğer basamaklarda da etkili olacaktır. ‘Kazan veya kazanma doğru olan saygı çerçevesinde iletişimdir.’’ şeklinde düşündükleri sürece insanlar etkili iletişim kurabileceklerdir.

Farklı Yaş Gruplarında Sohbet

            Dünya üzerindeki bireyler farklı yaş gruplarından oluşmaktadır. Belirli yaş gruplarındaki bireyler kendi yaş gruplarıyla sohbet içerisinde olmaktadır. Sohbeti güzel olan insanların tanıdığı ve iletişim halinde olduğu insanlar, sohbetinin güzel olmasıyla doğru orantılı olarak artmakta ya da azalmaktadır. Sohbetin insana en büyük kazanımı belki bir dostu belki de bir hayat boyu yanında duracağı eşidir. Sohbeti güzel olan bireyler sadece kendi yaş grupları ile değil üst ve alt gruptaki bireylerle de iletişim hali içerisinde olabilmektedir. Kendi yaşıtlarıyla bile sohbet ederken sıkıntı yaşayan bireylerin yanında farklı yaş gruplarıyla sağlıklı bir iletişim içerisinde olan insanlar hayatlarında başarılar elde edebilmektedir.

            Bu sohbet içerisinde de hayattaki yalnızlığını azaltmaktadır. Sohbet etmeyi sevmeyen ya da hoş sohbet olmayan bireylerin yaşamlarında yalnız kaldığı veya yalnız hissettiği gözlenmiştir.
Başka insanlar ile iletişim halinde olmak onların kültürlerini, gelenek, görenek, örf ve adetlerini öğrenme fırsatı da sunar bireye. Birey günlük yaşantısında kitap, dergi, televizyon, internet gibi bilgi verici materyallerden elde edemediği kalıcı bilgileri sohbet esnasında öğrenebilmektedir. Her insan yaşadığı yörenin kültürünü barındırmakta iken sohbet bu kültürü başkalarıyla paylaşarak bilgi paylaşımı sağlar.